Дневниците на Бозаджия

Дневниците на Бозаджия

Дневниците на Бозаджия

Blog Article

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Класиката на всички времена- баничка с бозичка! А знаете ли, че в миналото е съществувала специална професия, чиято дейност се е свързвала с направата на тази екзотична ориенталска напитка? Днес тя се прави в цехове за производство, но в миналото специалистите в приготвянето на боза са се срещали по улиците, предлагайки стоката си.

Украсата на потурите е с форма на стилизирано цвете – гюл; преплетени гайтани; съшити плътно един до друг гайтани или с формата на усукан шнур. Обтоците, освен декоративна функция, имат и чисто практическо значение – прикриват шевовете на дрехите. Женските сукмани се декорират по пазвата и полите с цветни гайтани – виненочервен, син, зелен и черен. Майсторите-кафтанджии шият атлазените женски антерии и елеци. Това изисква много труд и техника, а крайният резултат са красивите български облекла, които нашите баби и прабаби познават добре! Учител по агрономия, труд и техника

Кметът Пламен Алексиев уверява, че това е единственият паметник на бозаджия в света. Поетът Георги Евдокиев е написал стихотворение за бай Илия Бозаджията, а местен композитор съчинил музика към него, за да го превърне в химн на бозата.

Бозайниците имат добро зрение Зрението е добре развито, но отстъпва пред това на птиците. При бозайниците се появява за първи път бинокулярното зрение. Външното ухо е съставено от ушна мида и слухов канал. Обикновено ушната мида е свързана с мускули и се движи по посока на звука. Тъпанчевата ципа разделя външното от средното ухо. Вътрешното ухо е съставено от три полуокръжни канала и изпълнява роля на равновесен орган.

Ръководителят на певчески групи Иван Стойнов е майстор на боза по стара рецепта. Основател е на агитка „Росна китка“ в родното си село Куртово

Навигация статии Пренесете се на райския остров Корфу без да напускате дивана

Общомедия разполага с мултимедийно съдържание за Боза.

Бозата на град Радомир се е доставяла и до град Перник и околните села.

Притежават козина, топлокръвни са, дишат с бял дроб, централната им нервна система е с най-висока степен на развитие. Върху повърхността на предния мозък се формира сива мозъчна кора. Чрез космената си покривка и добре развитите потни жлези, те притежават по-големи възможности за терморегулация.

Някогашните майстори правели бозата от брашно от просо. Бозаджия След препичането, то се варяло в казан с вода за три часа. Изсипвало се в специално корито, най-добре от черна мура, и се слагал квасец. С него престоявала за осем часа.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

По време на Балканската война Иван Кирпиков се бие при Бунар Хисар, при Чаталджа и при обсадата на Одринската крепост. Според легендата, разказвана от близки, познати и приятели на Кирпиков, той е един от българските разузнавачи, успели да се доберат до много ценни сведения за отбраната на крепостта, чрез които по-късно Одрин е превзет от българската армия.

Report this page